Putarina skuplja 11 odsto

Bez autora
May 18 2010

Upravni odbor “Puteva Srbije” doneo je odluku o poskupljenju putarine za 11 odsto za sve kategorije vozila uz obrazloženje da cenovnik nije korigovan od februara 2008. godine.Naravno, nove cene primenjivaće se samo ukoliko ih odobri Vlada Srbije, a predlog “Puteva” već je prosleđen nadležnim ministarstvima na mišljenje. Ukoliko se Vlada saglasi sa poskupljenjem, vozači putničkih automobila umesto sadašnjih 730 plaćaće putarinu od Beograda do Niša 810 dinara...

Putarina skuplja 11 odstoUpravni odbor “Puteva Srbije” doneo je odluku o poskupljenju putarine za 11 odsto za sve kategorije vozila uz obrazloženje da cenovnik nije korigovan od februara 2008. godine, saznaju “Novosti”.

Naravno, nove cene primenjivaće se samo ukoliko ih odobri Vlada Srbije, a predlog “Puteva” već je prosleđen nadležnim ministarstvima na mišljenje. Ukoliko se Vlada saglasi sa poskupljenjem, vozači putničkih automobila umesto sadašnjih 730 plaćaće putarinu od Beograda do Niša 810 dinara.

Od naplate putarine “Putevi” su od januara do maja ubrali prihod koji premašuje 3,8 milijardi dinara. Inače, u prva četiri meseca ove godine na drumskom Koridoru 10 gde se jedino i naplaćuje putarina, registrovano je 9.114.977 vozila što je za 845.812 više nego u istom periodu lane. Značajno je porastao i broj šlepera na autoputevima i dok ih je u prva četiri meseca 2009. bilo 778.081 ove godine prokrstarilo je 884.428 teških kamiona.

- Ulaskom Rumunije i Bugarske u EU imali smo manje stranih vozila, međutim, ubrzo su se svi vratili na naše puteve, jer je Koridor 10 u odnosu na Koridor 4 bolji i kraći - kaže Milenko Caković, direktor sektora za naplatu putarine.

- Takođe, saobraćaj se ne preliva na alternativni pravac kroz susedne zemlje, jer smo početkom prošle godine ukinuli dvojnu tarifu odnosno izjednačili smo cene za domaća i strana vozila, što je za strance značilo pojeftinjenje od oko 40 odsto. Svi naplatni kanali su nam u funkciji tako da gužvi na naplatnim rampama nema. Naplata je gotovo stopostotna, odnosno uparenost kartica je 99,98 odsto. Neuparenost od 0,02 odsto je posledica “divljih” izlaza sa autoputeva, koje intenzivno zatvaramo.

U porastu broja vozila na srpskim autoputevima veliko učešće imaju i vozila u tranzitu kroz našu zemlju. Procenjuje se da je broj stranih vozila u odnosu na prva četiri meseca prošle godine veći za 2,5 do tri odsto. Kako je cena putarine izjednačena “Putevi” više nemaju evidenciju koliko je domaćih a koliko stranih vozila. Prema podacima iz 2008. godine kada je postojala dvojna tarifa ukupno je bilo 32.585.547 vozila od kojih je 25.268.031 domaćih i 7.317.516 stranih.

Cene


VozaČi trenutno na relaciji od Beograda do Niša za korišćenje autoputa plaćaju naknadu od 730 dinara za automobile i 4.390 za šlepere. Od Beograda do Novog Sada putarina je 240 odnosno 1.420 dinara za teške kamione. Od glavnog grada do Šida putarina za automobile staje 340, a za šlepere 2.050 dinara.

Maksimalne cene naftnih derivata
Poskupljuje gas do daske


Posle odobrenja poskupljenja i nekoliko dana zatišja, počeli su da “skaču” cenovnici na pumpama. Od utorka ujutru motorni benzini na pumpama OMV, “Lukoila” i skoro svim privatnim prodaje se za rekordnih 119,4 dinara i to je za 3,7 dinara više nego prošle nedelje. To je zasada skuplje za čak 5,7 dinara po litru u odnosu na NIS.

U slučaju evrodizela OMV i “Lukoil” su podigli litar za 116,9 dinara i to je za skoro četiri dinara jeftnije u odnosu na 120,8 dinara koliko je maksimalna. Vozači koji toče evrodizel na pumpama NIS sada mogu da uštede i skoro 13 dinara po litru.

- Morali smo podići cene motornih benzina na maksimalne, jer bismo bili na gubitku kada bismo prodavali po starim - kaže jedan od privatnih trgovaca derivatima.

- Evrodizel može da se prodaje jeftnije, ali i sada se preko cene ovog goriva “peglaju” svi drugi troškovi koji nastaju prodajom motornih benzina.

Prvi čovek NIS Kiril Kravčenko u utorak nije mogao da potvrdi kada će gorivo poskupeti i na pumpama ove kompanije.

- Gorivo se i sada ne prodaje i neće se ni ubuduće prodavati po maksimalno dozvoljenim cenama, a treba se boriti za svak.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik